Наша прича, наш траг 20

Наша прича, наш траг 20

Двадесетогодишњица – НАШ ТРАГ 20

Ове, 2024. године, Српско културно уметничко друштво обележава 20 година постојања и деловања. Као врхунац године, поред бројних догађаја и пројеката којима друштво обележава свој јубилеј, чланови СКУД „Видовдан” су 1. јуна 2024. у Линхартовој дворани Цанкаревог дома уприличили свој целовечерњи концерт. На тај начин су се чланови друштва покушали осврнути пре свега на протеклих десет година, те својој публици показати што је више могуће онога што је стварано од десете годишњице друштва до данас. Назив концерта „Наша прича, наш траг 20” симболички представља и наставак, те надградњу свега онога што се унутар друштва стварало и неговало од оснивања, будући да је 10. годишњица друштва 2014. године обележена великим концертом истим називом – „Наша прича, наш траг”.

Богат културни програм

Концерт је пред више од 500 гледалаца у препуној сали Цанкаревог дома отворио извођачки ансамбл сплетом народних песама, који је затим наставио кореографијом „Нунта ин Исаково” – приказом свадбених обичаја из Исакова, аутора Синише Фирловића.

Уследио је блок дечијих група, најпре је на позорницу изашао припремни ансамбл представивши се Играма и песмама из Кобишнице, аутор кореографије Жељко Крсмановић. Након припремног ансамбла, осмехе на лица гледалаца као и громогласан аплауз измамили су наши најмлађи, чланови дечије – Ципирипи групе, који су се представили Сплетом игара и песама из Шумадије, аутора Александре Баиновић и Данијела Серчића. Након њих, ништа мањи аплауз нису добили ни чланови омладинског ансамбла. Они су се представили Играма и песмама из Брусника, аутор кореографије Саша Богуновић.

Играма и песмама из Дрвара, односно кореографијом аутора Саше Богуновића под називом „Ој ливадо, ој зелена” концерт је наставио извођачки ансамбл, а потом позорницу препустио музичкој тачки – Сплету народних мелодија, који је извео оркестар Old Serbian Sounds, под вођством Дарка Ћитића.

Ветерански ансамбл извео је свој Сплет игара и песама из Лесковца, а аутор поменуте кореографије је Душан Кнежевић.

Играма и песмама из Ваљевске Колубаре, аутор Јанко Димитријевић, се у наставку концерта поново представио извођачки ансамбл, а након њега и припремни, Играма и песмама из Халова, аутор кореографије Данијел Серчић.

Оркестар и женска певачка група су сплетовима народних мелодија односно народних песама направили увертиру последњој тачки концерта, најновијој кореографији „Ајде Радо да легамо”. Поменуту кореографију – Игре и песме из Лужничке долине, аутора Жељка Крсмановића, извео је извођачки ансамбл.

На позорницу је водитељка програма позвала председницу Савеза традиционалних народних плесова Словеније, госпођу Јању Равникар и представницу Јавног фонда за културне делатности, госпођу Тину Лахне. Свечани концерт друштва био је повод да Српско културно уметничко друштво Видовдан од Савеза традиционалних народних плесова Словеније добије признање за двадесет година успешног чувања и неговања културне баштине, а уметнички руководиоци Жељко Крсмановић и Данијел Серчић Маролтове значке – признања које појединцима за активно деловање у области фолклорне делатности додељује ЈСКД.

Захвалнице су добили и уметнички руководиоци чији је рад са члановима резултирао садржајем који су групе приказале на концерту: Александра Баиновић, уметнички руководилац дечије групе, Марија Тривунџа и Данијел Серчић уметнички руководиоци омладинског и припремног ансамбла, Дејан Милановић, уметнички руководилац почетног ансамбла, Жељко Крсмановић, уметнички руководилац извођачког ансамбла, Душан Кнежевић, уметнички руководилац ветеранског ансамбла, Милош Врачаревић и Софија Антић, руководиоци певачке групе, Невен Кузмановић, корепетитор.

Представницама већ горе поменутих организација, публици, званицама и свима присутнима, захвалио се председник друштва Данијел Серчић и истакао важност јубилеја који је друштво прославило овим концертом, притом изразивши жељу свих чланова и руководства друштва да у будућности наставе са пробама, наступима, сакупљањем народне ношње и очувањем фолклорног наслеђа.

На крају је важно истаћи и захвалити се организацијама, институцијама и спонзорима, који су помогли реализацију јубиларног концерта друштва: Јавни фонд Републике Словеније за културне делатности, Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, Министарство културе Републике Србије, Agencija A – Z, DonDon, TRP – Milan Blagojević, ZumiksTrans, Vodnikov Hram, Atlantic grupa, El Clasico, Eko Kliner, Prenova gradbenik и превозник Ђурђевић.

подијелите садржај:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

За одбацивање нежељених садржаја користимо Акисмет. Опширније