Етно фестивал Храстник 2024

Етно фестивал Храстник 2024

Српско културно друштво „Сава” Храстник организовало 21. Етно фестивал Храстник 2024

Овај, за друштво најважнији и највећи догађај био је 15. јуна 2024. у Спортској дворани Храстник, пред око четири стотине посетилаца који су имали прилике видети и чути игре и песме из разних крајева, од Словеније до Северне Македоније.

На самом почетку Фестивала Женска певачка група СКД „Сава” Храстник отпевала је песму „Шетнала се Кузум Стана”, а потом је дечја фолклорна група из истог друштва одиграла игре из централне Србије.

Водитељка програма Снежана Максимовић у свом поздравном говору навела је: „Поштовани гледаоци, драги посетиоци, цењени гости и пријатељи, добро вече. Дани тако брзо пролазе и већ је прошла година од када смо се срели ту на истом месту, на Етно фестивалу којег организује Српско културно друштво „Сава” из Храстника. Нисмо одмарали за све ово време, већ смо вредно радили да би се вечерас представили у најбољем светлу. Наш највећи успех су свакако наши најмлађи, који су и отворили вечерашњи фестивал.

Поштовани посетиоци, драги гости, цењени љубитељи фолклорне уметности, са великим нестрпљењем ишчекивали смо наш Етно фестивал. Марљиво смо радили током целе сезоне, а наш завршни Фестивал свакако је круна нашег годишњег рада.

Са нама су вечерас и многобројни учесници у програму и пријатељи нашег друштва:

СД „Др Младен Стојановић” Велење, КУД „Севдах” Љубљана, ФС „Свобода” Трбовље, Међимурско културно друштво „Иван Цар” Љубљана, СКД „Марибор” Марибор, СПД „Никола Тесла” Постојна, СКД „Петар Кочић” Крањ, КУД „Leyli” Тржич, МКД „Свети Ћирило и Методије” Крањ”.

Затим је поздравила и госте овогодишњег Етно фестивала, а то су били: Катјуша Лазник, заменица градоначелника општине Храстник, Златомир Бодирожа, председник Савеза српских друштава Словеније, јереј Горан Шљивић, парох цељски, представници Савеза српских друштава Словеније и представници Савеза Срба Словеније, донатори и спонзори, учесници 21. Етно фестивала, посетиоци.

У наставку свог поздравног говора Снежана Максимовић навела све оне који су подржали 21. Етно фестивал, а то су: Општина Храстник, Јавни фонд Републике Словеније за културне делатности (ЈСКД), Министарство спољних послова Републике Србије – Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, Општина Загорје, Пекара „Бане” Зрече, Кораћ Нурадин, с. п., Логистика, д. о. о. Цеље, Restavracija S, Чамбер Рада – Фризерство „Стил” Трбовље, Шивиљство „Маја” – Гордана Кокић, с. п., „Мода”, д. о. о. Трбовље, Тадеја Пипан, с. п. Трбовље, Цвећара „Марјетка” Римске Топлице, „Јагода” Храстник, Културно рекреациони центар (KRC) Храстник, Основна школа Храстник, бројни дуги чланови и пријатељи друштва.

Истакла је да је Етно фестивал део програма „Парада учења” Zasavske ljudske universe (Засавског народног универзитета) и део приредбе „Teden ljubiteljske kulture JSKD” (Недеља аматерске културе).

Након поздрава, представљања учесника, гостију и донатора, прешло се на сам програм Етно фестивала, односно на песму и игру. Пре наступа сваке појединачне групе водитељка програма Снежана Максимовић рекла је неколико речи о самом друштву и најавила кореографију која ће бити изведена.

У овом делу Етно фестивала први су на сцену изишли чланови ветеранске фолклорне групе Српског просветног друштва „Никола Тесла” из Постојне које је Снежана Максимовић најавила следећим речима: „Из Постојне нам стиже СПД „Никола Тесла”. Њихов циљ је српску културу представљати широкој јавности, наравно уз поштовање словеначког народа и простора у којем живе и раде. Основна делатност друштва је фолклор кроз очување богате културне баштине коју врло успешно преносе на млађе генерације. У друштву делују многобројне секције а са вама је вечерас фолклорна која нам је одабрала „Игре из Шумадије”.

Друго друштво које је учествовало на овом Етно фестивалу је Међимурско културно уметничко друштво „Иван Цар” из Љубљане за које је речено у најави: „За фолклорну групу Међимурског културног друштва „Иван Цар” је  ове године веома леп јубилеј и то десет година деловања друштва. У тих десет година тако су били веома чврст мост између два народа, хрватским и словеначким. Своју хрватску, међимурску културу представљали су у Француској, Италији, Грчкој, Мађарској, вечерас су овде са нама. Прво се представила певачка група „Фијолице”, затим и фолклорна група са сплетом под именом „Лепе ти је Загорје зелене”.

У најави мушке певачке групе Српског културног друштва „Сава” Храстник речено је: „Како наше старе песме на глас и на бас све више тону у заборав, а ми то желимо да спречимо, поред фолклорне оформили смо и певачку групу. Свесни да је у СКД „Сава” српска традиционална песма огроман део нашег народног стваралаштва, којег смо као потомци наших предака наследили и нисмо дозволили да песма оде у заборав, прикупили смо материјал, теренске записе, учили на семинарима, а то певачко богатство наши момци вечерас деле са вама.

Из Марибора је стигло Српско културно друштво „Марибор” са своје две фолклорне групе, а друштво је представљено следећим речима: „Ово друштво богато је многобројним члановима који су активни у свим секцијама друштва. Поред младих у стопу их прате и старији играчи који делују већ од 2005. године. Током тих година створио се велики репертоар, иза њих је много наступа, али и путовања и представљања свог ансамбла и у иностранству. Вечерас нам се представљају „Играма из Бруса”. Ветерански ансамбл СКД „Марибор”.

Фестивали су и место на којима се може видети нешто ново, нешто што у извесном смислу одудара од уобичајеног програма фестивала, а то на неки начин допуњује сам програм. Тако је ове године организатор позвао и КУД „Leyli” из Тржича, а Снежана Максимовић је њихов наступа најавила следећим речима: „Сада за нешто другачије. КУД „Leyli“ ради од јуна 2008. године. Њихова сврха је да допринесу вишем нивоу оријенталног плеса, приказивању тога као сценску плесну форму. Овога пута, група чланова наступиће у нешто мањем ансамблу са модернизованим стилом класичног оријенталног плеса, где је кључ самог плеса разумевање и интерпретација музике и текста музике. Поздравимо плесаче громогласним аплаузом.

Овако је најављена наредна тачка програма: „Увек драги пријатељи и већ редовни гости нашег фестивала, и они су се вечерас одазвали позиву. Поред дечјих и омладинских група, ту су већ веома познати старији фолклораши који не одступају од своје традиције. Заједничком снагом и љубављу према македонским народним играма, они показују македонске обичаје и навике у земљи и иностранству. За вас су одабрали венац македонских игара из источне Македоније. МКД „Свети Ћирило и Методије“ Крањ.

На ред је поново дошла песма и поново наступа друштва из Крања, овај пут то су биле чланице Женске певачке групе Српског културног друштва „Петар Кочић” Крањ које је Снежана Максимовић, која је иначе и руководилац ове певачке групе, најавила на следећи начин: „Песме су некада имале више значења него данас, јер се и живело другачије и није било медија и технике којима су се преносиле поруке, па су се преносиле песмама. Кроз песму се исказивала љубав, песма је говорила кроз шта је човек пролазио и шта га је све кроз живот пратило. Песма је била све, не само део живота већ и начин живота. Песма је и њихов начин живота. Ове године су скупиле храброст и оформиле своју женску певачку групу. Запевајмо заједно са женском певачком групом СКД „Петар Кочић” Крањ.

И из Љубљане је дошло још једно друштво, а то су чланови Културно уметничког друштва „Севдах” које је водитељка представила речима: „Веома смо срећни што је вечерас међу нама више култура, што волимо своје и поштујемо туђе, зато су се нашем позиву одазвали и чланови КУД „Севдах“ из Љубљане. Друштво, које већ осамнаесту годину ради на очувању културне традиције народа Босне и Херцеговине, посебно севдалинки и народних игара. Сарађују са сродним друштвима свих народа и народности у Словенији и иностранству. Вечерас ће се представити муслиманским играма из средње Босне.

Песмом и игром отишло се до Горењске, а за то су се побринули фолклораши Фолклорне групе „Свобода” Трбовље које је Снежана Максимовић најавила на следећи начин: „Драге комшије и пријатељи Фолклорне групе „Свобода“ Трбовље, прошле године су прославиле 35 година свог деловања. Чланови долазе из Храстника, Трбовља и Загорја об Сави. Окупља их радост до плеса и љубав према словеначком културном наслеђу. Иако су из Трбовља, њихов репертоар је богат и играма из других крајева. Вечерас ће нам се представити са горењским сплетом „S tabo plesat grem” (Идем да играм с тобом). Уверите се сами шта се дешава у сплету.

Српско друштво „Др Младен Стојановић” Велење дугогодишњи је учесник Етно фестивала Храстник, а то је водитељка потврдила овим речима: „Они су од српских друштава редовна група на нашем фестивалу. Упркос томе што се баве различитим професијама спаја их једино љубав према српској култури, љубав према фолклору и љубав према своме друштву. То су доказали многим учешћима и организовањем разних концерата. Своје корене чувају од заборава и млађе веома успешно подучавају о томе одакле долазе. Иза сцене се спрема да запева и заигра СД „Др Младен Стојановић” из Велења.” Прво је Мушка певачка група отпевала неколико песама а затим је фолклорни ансамбл извео кореографију „Игре из Груже”.

Представљајући извођачки ансамбл Српског културног друштва „Марибор” речено је следеће: „У програму вечерас видели смо њихов ветерански ансамбл а ускоро ће нам се представити и извођачки СКД „Марибор”. Друштво се већ 25 година успешно труди да у духу међукултурног дијалога сачува језик, традицију и културу српског народа који живи у Словенији. Мисија друштва је стварање додатне вредности у култури која се не мери у материјалном смислу, већ у срећи и задовољству својих чланова. Не штедимо дланове за ансамбл који ниже многе успехе, а највећи међу њима је Златна плакета на Европској смотри 2018. Уживајте у играма Врањског поља.

Пред сам крај наступа певачких и фолклорних група водитељка програма Снежана Максимовић је рекла и ово:

Верујемо да смо вам и ове године пренели лепу поруку. Желимо да се захвалимо свима који су помогли да наш фестивал успе, а следеће године вас очекујемо са још лепшим програмом”, а затим најавила и домаћу фолклорну групу: „Они који нам дају снагу и мотив да устрајемо у нашем раду свакако сте ви драга публико, и ми смо ту због вас. Желимо вам рећи хвала за сву вашу подршку и сваки ваш аплауз а за сам крај погледајмо домаћине, СКД „Сава” Храстник”. Певачка група отпевале је још једну песму, а онда је фолклорна група одиграла кореографију „Игре из Лесковца”.

На крају 21. Етно фестивала Храстник 2024. Цвијетин Нешковић, председник СКД „Сава” Храстник прво је уручио захвалнице свим учесницима у програму, а затим и посебно признање – захвалницу Катјуши Лазник за Општину Храстник, као и за Општину Загорје об Сави. Посебно признање – захвалница уручено је и Нурадину Кораћу, с. п., дугогодишњем активном члану друштва и члану фолклорне групе СКД „Сава” Храстник.

За све госте и учеснике у програму приређена је вечера у друго делу дворане, где је била и игранка уз живу музику.

подијелите садржај:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

За одбацивање нежељених садржаја користимо Акисмет. Опширније