Прецима у част – Потомству у завет
Поводом 15. септембра, Дана српског јединства, слободе и националне заставе, одржане је рецитал под називом „Прецима у част – Потомству у завет”
Рецитал је одржан 18. септембра 2022. у просторима Културног друштва „Брдо” у Крању. На самом почетку рецитала Сара Митровић, сопран, је уз музичку пратњу Марка Чушина на хармоници, извела химне Републике Србије „Боже правде” и Републике Српске „Моја Република”.
Уводни говор и поздрав Снежане Максимовић почео је стиховима Алексе Шантића:
„И свуда гдје је српска душа која,
Тамо је мени отаџбина моја,
Мој дом и моје рођено огњиште”.
Алекса Шантић
У наставку Снежана Максимовић је говорила о овом празнику и истакла:
„Петнаестога септембра 1918. године војска непобедивих српских сељака и добровољаца из свих српских крајева кренула је у пробој Солунског фронта. Војвода Живојин Мишић им је заповедио: „У смрт, само не стајте. Са непоколебивом вером и надом, јунаци, напред у отаџбину”. Српство је васкрснуло, наша тробојка се завијорила у свим слободним српским земљама.
Поштовани посетиоци, драги гости, поштоваоци и чувари српског културног наслеђа, драга браћо и сестре, помаже Бог. Добро вече и добро дошли на рецитал „Прецима у част – потомству у завет”, посвећен 15. септембру, Дану српског јединства, слободе и националне заставе, празник који се 15. септембра празнује у Републици Србији и Републици Српској, као и у свим другим крајевима где живе Срби.
Празник је симболично установљен да се прославља на дан када се обележава Пробој солунског фронта. Празнује се од 2020. године. Идеја о успостављању заједничког празника Србије и Српске у јавност је изнета након састанку руководстава Републике Србије и Републике Српске у августу 2020. године.
Циљ успостављања новог празника јесте пре свега оснаживање јединства између српског народа у Србији и Српској али и јачање култа националне заставе. То је и празник идентитета, у чему се сједињују језик, култура, традиција и вера, као и све друге вредности нашег друштва.
Данас славимо тројни празник, а тројство је присутно код Срба од најранијих времена, неколико хиљада година уназад, славимо Дан српског јединства, дан слободе и дан националне заставе. Јединство и слобода су два велика српска идеала, а национална застава симбол који нас уједињује. А све ово догађа се на дан, годишњицу српског пробоја Солунског фронта, 15. септембар 1918. ово је и прилика да подсетимо бројних витешких идеала и подвига наших јуначких предака, који су те 1918. године постигли нешто равно немогућем. Да се подсетимо свих оних великих и важних порука, да схватимо шта је заиста најважније у нашим животима и шта је то чему морамо да тежимо, зашто да се боримо”.
Затим је представила и поздравила госте, Јанеза Чернета, заменика градоначелника Крања и представнике других српских друштава. Захвалила се КД „Брдо” који су уступили ове просторије како би се могао одржати овај рецитал, а исто тако и Јавном фонду Републике Словеније за културне делатности, који је финансијски подржао овај пројекат.
Представила је и учеснике у програму, а то су били: Сара Митровић, сопран, Марко Чушин, хармоника, Давид Радишић, гусле, Душан Јовановић, рецитатор и Снежана Максимовић, водитељ програма и рецитатор.
Јанез Черне, заменик градоначелника Крања захвалио се на позиву и пренео поздраве градоначелника Матјажа Раковца који се због других обавеза није могао одазвати позиву, честитао је у име градоначелника и у своје име данашњи празник, 15. септембар – Дан српског јединства, слободе и националне заставе и истакао: „Лепо је да празнујете такве ствари и кажем да би се и ми Словенци морали, што се тога тиче, много штошта научити, зато вам искрено честитам поводом тог празника”.
Програме рецитала „Прецима у част – Потомцима у завет” подељен је у шест блокова. У првом блоку прво је Снежана Максимовић говорила о Српском јединству и рекла: „Има много тога што нас раздваја, али има много више тога што нас спаја, уједињује нас наш српски језик, култура, писмо и духовност. Уједињује нас понос кроз нашу славну историју.
Јединство једног народа или друштва не огледа се у томе да будемо сви исти, нити то можемо бити, јединство је у различитости али не и у супростављености. За јединство државе потребно је јединство породице, јединство народа, јединство у најтежим тренуцима. Да будемо прво једно у себи, једно међу собом а онда да градимо јединство са свима.
Српско јединство је кроз векове било несаломиво управо у најтежим тренуцима, када је постојала опасност од потпуне пропасти српског народа, и да је народ заједно са црквом и државом сачувао то јединство чак и под туђинском влашћу. Јединство које неће бити напуштено, јединство које је претеча многих тежњи.
Историја је показала да Срби, онда када су јединствени, могу остварити многе своје циљеве и идеале, могу се одупрети и најтежим искушењима, а да нејединство доводи до великих недаћа и на ивицу пропасти.
Како нејединство власти и народа може бити опасно, па чак и кобно говоре и речи Светог Кнеза Лазара пред Косовску битку: „Србија се у време цара Душана огледала на три мора, а после Душанове смрти са три мора на три Мораве. Од три мора остало Поморавље”, а то је било највише због нејединства међу српском властелом.
Историја српска нам је и опомена да морамо бити вазда јединствени, без обзира на своје разлике, своје погледе, идеје, идеал српски мора бити један за све и свакога у свим временима, да бисмо не само опстали као народ, него да бисмо били и велики народ, без обзира на бројност нашег народа и наше територије.
Будимо зато јединствени, прво у себи, затим у својој породици, друштву, цркви и држави, јединствени у сваколиком Српству ма где живели, да ли у матици или расејању”.
Након тога Душан Јовановић је одрецитовао песму Станислава Винавера „Отаџбини”, а Снежана Максимовић песму Александре Милошевић: „Под златним сунцем Србије” да би потом Душан Јовановић рецитовао стихове Љубомира Ненадовића „Теби само”. У музичком делу Сара Митровић, сопран отпевала је, уз музичку пратњу Марка Чушина на хармоници, песму „Ој, Србијо мати, немој туговати”.
У другом блоку Снежана Максимовић је говорила о слободи и навела: „Срби су од искона, од Лепенског Вира, Старчева, Плочника и Винче били слободан и слободољубив, слободарски народ. Презирали су ропство, не само да буду робови, него и да имају робове. То казује и Сретењски устав у коме се каже: „Сваки роб који ступи на тло Србије постаје слободан”. Иако Срби никад нису имали робове, ипак су то записали у свој Устав, док су многе земље тек деценијама касније укинуле ропство.
Многи кажу да је слобода најскупља реч на свету, то је најважније право које није лако постићи. То је идеал коме тежи не само човек него и свако живо биће. Борба за слободу је један непрекидан процес који се одвија у сваком човеку од рођења па до смрти. Она нам је често омогућена по логици ствари, да сваки човек треба да буде слободан и самосталан. Кад смо највише слободни и задовољни увек треба да имамо у себи изграђен осећај да слобода има своја ограничења, своје лице и наличје.
Свако конзумирање слободе, условно речено, може да прерасте у своју супротност ако је злоупотребимо.
Леп је осећај живети у сазнању да могу да износим своје мишљење, како у породици тако и у школи. Иако је слобода неопходна, као и ваздух који удишемо, треба да смо свесни чињенице да је то светиња која се не смије злоупотребити. То може бити мач са две оштрице. Исто тако како се слобода може постићи и уживати у њој, тако се може изгубити или ограничити.
Правећи неке грешке дешавало се да изгубимо поверење а самим тим и део своје слободе. То може и позитивно утицати, јер на тера да се боримо за своја права и слободу на позитиван начин.
Слобода нешто најсветије у животу и да треба да је чувамо до самог краја. Једино на тај начин можемо постићи праву сврху слободе, а то је пронаћи слободу у нама самима и тако бити слободан у правом смислу те речи.
За своју слободу српски народ се борио не само годинама него и вековима, проливени су потоци крви и изгинуло толико народа да је то тешко и замислити. Наши преци су добро знали зашто се боре и зашто гину, а гинули су не само за себе и своју слободу, него и за нас.
Зато треба да ценимо њихове жртве и да наставимо ту борбу, јер и данашње време је у многочему зло време, где се покушава отети слобода свим народима и људима на кугли земаљској.
Све нам је то велика опомена да морамо бити веома опрезни, без обзира на слободу коју сада уживамо”.
О слободи је говорио и Душан Јовановић кроз монолог „Слободи”, на текст Петра Кочића, а онда је Снежана Максимовић одрецитовала песму Десанке Максимовић „О пореклу”, а Душан Јовановић рецитовао песму Алексе Шантића: „Моје Српство”.
Трећи блок је такође почео говором Снежане Максимовић, овај пут о националној застави, а речено је следеће:
„Национална или народна застава је била симбол српског народа у тешким периодима његове историје, у свим бунама и ратовима ношена је и чувана као нешто најсветије. У различитим периодима мењала је свој облик и изглед али је увек била симбол српства.
Данашња српска тробојница чврсто је ушла у живот Срба као саставни део српске државности, симбол народног јединства, његове привржености отаџбини, спремности да брани националне интересе, и зато ће српска национална застава заувек остати свети симбол за све генерације Срба, да ће их инспирисати на подвиг, радна достигнућа, освајање нових висина у науци, култури и спорту и изазивати осећај поноса на своју отаџбину.
Иако је у Краљевини Србији, Краљевини Југославији, СФР Југославији, па и СР Југославији својевремено култ заставе био на изузетно високом нивоу, а застава била изузетно поштована, почетком 21. века у Србији тај култ готово да је нестао, а поштовање заставе и државних симбола више није на завидном нивоу, те се скоро свуда могу видети заставе у облику и размери који нису прописани законом. Зато је потребно да поштујемо како државну тако и народну заставу, да их у датим приликама истакнемо онако како треба и како је прописано, а не да се понашамо као да је то обична крпа.
Како се чувала застава најбоље приказује пример из Првог светског рата са српским пуковским заставама, од њих 51 непријатељу није пала у руке ни једна, и те заставе и дан данас се чувају у Војном музеју, јер, како рече Војвода Степа Степановић: „Застава је највећа светиња војничка”.
Наставило се са рецитацијама, прво је Душан Јовановић рецитовао песму Душана Костића: „У тој тами”, а затим Снежана Максимовић стихове Бранка Миљковића „Одбрана земље”. Овај блок завршен је музичким делом у којем је Сара Митровић, уз музичку пратњу Марка Чушина, на својеврстан начин отпевала песму „Расти, расти мој зелени боре”.
Песмом Војислава Илића „Домовина”, коју је казивао Душан Јовановић, почео је четврти блок, а наставила Снежана Максимовић стиховима Мире Алечковић и песмом „То иду векови”. Снежана Максимовић је најављујући наредну тачку овог програма рекла неколико речи о гуслама, старом и веома значајном српском инструмента, а затим најавила Давида Радишића, младог гуслара из Удружења гуслара Словеније, који је извео песму „Српска Спарта”.
У петом блоку прво је Душан Јовановић одрецитовао песму Душана Васиљева „Човек пева после рата”, а онда и Снежана Максимовић песму Јована Јовановића Змаја: „То знају они”, да би потом Сара Митровић, уз пратњу Марка Чушина, отпевала веома лепу и дирљиву песму „Млади капетане”.
У задњем, шестом блоку, Душан Јовановић је рецитовао песму Јована Дучића: „Ave Serbia”, Снежана Максимовић песму Бране Црнчевића „Соколови”, а рецитаторски део завршио је Душан Јовановић стиховима Алексе Шантића „Моја отаџбина”. И овај блок завршен је певањем, а публика је још једном могла да чује диван глас Саре Митровић и лепо свирање Марка Чушина и песму „Ој, Српкињо”.
Публика је са великом пажњом пратила извођење програма и бурним аплаузима награђивала учеснике у програму.
Снежана Максимовић је позвала Златомира Бодирожу, председника Савеза српских друштава Словеније, ад се обрати учесницима, гостима и посетиоцима. У свом обраћању Златомир Бодирожа захвалио се учесницима на предивном и маестралном програму, онако како и заслужује овај празник, истакавши: „Овај чува сјећање на дјела наших предака. Ми смо спона између наших предака и потомака и зато морамо да то одржимо. Не би ваљало да прекинемо ову традицију”.
Овај леп и занимљив догађај Снежана Максимовић је одјавила следећим речима:
„Нека буде јединство у нашим срцима, у нама самима, у нашим породица, јединство са најближима, јединство у нашој цркви православној, у нашем народу српском, у нашим земљама српским и сваколиком Српству широм света.
Нека буде слобода у нашим мислима, осећањима, жељама, надама, слобода свуда где крочи људска нога, слобода за све и свакога на целом земном шару, слобода свим људима и народима.
Нека завијоре заставе слободе широм света, нека се српска тробојница вијори, тај симбол нашег јединства и слободе, нашег идентитета и свега онога што нас чини јединственим и слободним, нека нас све то подсећа на наше претке којима смо у част приредили овај рецитал.“
Хвала вам на посети и свако добро!
Текст: Душан Јовановић
Фото: Миле Гашић